Městský úřad Nejdek
náměstí Karla IV. 239
362 21 Nejdek
IČ: 00254801
(21. 4. 1922 – 21. 3. 2006)
významný nejdecký rodák, vědec světového formátu
Dětství a mládí prožil Heinz Kurt Henisch v Nejdku v rodině váženého právníka v ulici Goethestrasse čp. 591 (nyní ulice Bratří Čapků). V listopadu 1938 Henischova rodina z politických a rasových důvodů emigrovala do Anglie. Heinz proto nemohl ukončit své studium maturitou na německém gymnáziu v Karlových Varech. Středoškolské studium zakončil až v Anglii na Ottershaw College ve městě Surrey. Univerzitu navštěvoval v Bristolu (3 semestry) a po jeho bombardování přešel na Univerzitu v Readingu, kde rodina žila. Během války pracoval v leteckém ústavu na testování elektronických součástí. Potom se vrátil na univerzitu v Readingu, kde se stal pedagogem. Věnoval se výzkumu polovodičů, stál u počátků tranzistoru. V roce 1949 obhájil doktorát v oboru a stal se profesorem fyziky.
V červenci roku 1950 zorganizoval na univerzitě v Readingu mezinárodní vědeckou konferenci fyziků věnovanou polovodičům. V té době byla takováto konference mimořádnou událostí. Účastnilo se jí na 200 hostů - mezi nimi byli tři nositelé Nobelovy ceny, mezi nimi dva vynálezci tranzistoru z USA (W. Schockley a W. H. Brattain). Konference měla dlouhodobé důsledky ve vztahu k zahraničním, zejména americkým hostům. Profesor Henisch byl poté zván různými institucemi na přednášková turné (přednášel i třikrát v Praze). Roku 1963 přijal nabídku pracovat v USA na State University v Pennsylvánii ve městě State College. Mělo to být na několik málo let, zůstal však trvale. Na americké univerzitě se začal intenzivně věnovat kromě fyziky i historii fotografie a založil ji tam jako nový studijní obor. Tato univerzita se potom stala centrem studia historie fotografie v USA a profesor Henisch v ní získal svůj druhý doktorát a profesuru.
Jeho žena Bridget Ann, doktorka anglosaských dějin středověku, s ním intenzivně spolupracovala. Své rozsáhlé sbírky v oboru dějin fotografie manželé Henischovi věnovali roku 1995 Pattee Library, knihovně ve State College. Je jim tam vyhrazena zvláštní výstavní a studijní místnost stále přístupná veřejnosti. Výstava je vzhledem k velkému množství exponátů a dokumentů obměňována.
Profesor Henisch absolvoval přednášková turné v deseti zemích, z toho třikrát v Československu (na Karlově univerzitě a v Ústavu fyziky pevných částic), je autorem osmi patentů v oboru fyziky polovodičů.
Mnohým Nejdeckým je život a práce profesora Henische známa z jeho tří autobiografických knih vydaných městem Nejdek v českém překladu:
První tanec v Karlových Varech – dětství a mládí v KV do roku 1938
Tančírna Západ – život na západě po emigraci (k půjčení v Městské knihovně Nejdek)
Plahočení v hájích – zážitky z akademického prostředí
Heinz Kurt Henisch zemřel náhle ve středu 21. března 2006 brzy ráno, jeden měsíc před svými 84. narozeninami. Se svými přáteli a známými v Nejdku a jinde v cizině byl do konce života ve stálém písemném styku.
Vědecká a publikační činnost
asi 150 odborných článků v oboru fyzikálního výzkumu
asi 40 odborných článků z dějin fotografie a příbuzných oborů
společně s manželkou vydali 15 knih v oboru fyziky a dějin fotografie a 20 dalších publikací
20 zpráv z konferencí
Redaktorská činnost
1959 - 1967 redaktorem časopisu International Series of Monographs on Semiconductors
1957 - 1993 členem redakčních rad pěti různých časopisů
Členství ve vědeckých společnostech
Institut of Physics, Londýn, Velká Británie, od roku 1955
American Physical Society, USA, od roku 1963
Royal Photographic Society, Velká Británie, od roku 1976
American Association for Crystal Growth, USA, v letech 1971 – 1976
Deutsche Gesselschaft fűr Photographie, Německo, člen korespondent od roku 1977
Pennsylvania Photographic Historical Society, USA, stálý člen od roku 1988
Polish Photoclub, Varšava, Polsko, čestný člen od roku 1997
The Institute for Amorphous Studies, Troy, Michigan, USA, člen vedení v letech 1982 – 1989
Návštěvnost: